Szakmák éjszakája 2019

 2019. április 12-én (pénteken) 18-22 óra között NÁDUDVARON a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskolája és Kollégiuma, Nádudvar Kossuth u. 7 szám PROGRAMAJÁNLATA:
18:00 –   Helye: SZÍNTÉR A rendezvény ünnepélyes megnyitása, tájékoztatás a programokról, néptánc bemutató A rendezvényt megnyitja Beke Imre Nádudvar Város polgármestere, Dr. Takácsné Baranyai Etelka tagintézmény-vezető; Tájékoztatás a programokról; Néptánc bemutató; bemutató
18:30-19:40 Helyszín: fás-nagy terembőrös műhely,fazekas nagy teremnemezes műhelyszövő műhely Kézműves foglalkozások: fonás, kötélverés, bőrkötések, ékfaragás, marokedény, agyagsíp, nemezékszerek készítése Az érdeklődők játékos, interaktív formában ismerhetik meg a mesterségeket, illetve az anyagok jellemzőit. Fonás, kötélverés, bőrkötések, ékfaragás, marokedény, agyagsíp, nemezékszerek készítése, gyakorlati foglalkozás, ahol a BSZC Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskolájának mesterei segítségével mindenkinek lehetősége nyílik egy egyszerű tárgy elkészítésére, melyet haza is vihet, hordhat, használhat. szakma-kipróbáló
18:30 – 19:00   Helye: SZÍNTÉR “Mutassatok utat” – sikeres, volt tanítványok egyéni alkotásaiból és korábbi tanévek vizsgaremekeiből rendezett kiállítás tárlatvezetéssel.  Volt tanítványaink míves alkotásaiból, és az iskolában készült korábbi vizsgaremekekből, a legszebb alkotásokból az iskola kiállítóterében kiállítást rendezünk be. A kiállítást az érdeklődőknek kollégáink mutatják be.                                 interaktív
19:00-20:00

Helye: SZÍNTÉR
„A műhelyből sikeresen a szakma világába” Sikeres kézművesek, sikeres vállalkozók. Fiatal kézművesek innovatív ötleteinek bemutatása. „A műhelyből sikeresen a szakma világába” A hallgatók körében jó gyakorlati példákat mutatunk be a vállalkozói életből merítve. Kötetlen beszélgetés keretében osztják meg tapasztalataikat az iskola olyan volt diákjai, akik már sikeres vállalkozók választott mesterségükben.  bemutató
Folyamatosan   Iskolagaléria 27 éve működik a BSZC Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskolája, fotó kiállítás-tárlat.  Az 1992-ben alapított iskola a település kézműves-, népművészeti hagyományaira alapozva kezdte meg működését. A 27 tanév fontosabb eseményeit, a szakmai műhelyek fejlődését, egy-egy vizsgakiállítást, hagyományos iskolai rendezvényt bemutató fotókból rendezünk kiállítást az iskola folyosógalériájában.  bemutató
18:30-tól folyamatosan iskola műhelyei   Népi kézműves (szövő, bőrműves, fazekas, faragó, nemezkészítő, kosárfonó) bemutatók Népi kézműves (szövő, takács, népi bőrműves, fazekas, faműves, nemezkészítő) bemutatók. Mestereink és diákjaink mutatják be az érdeklődőknek mesterségük fortélyait, melyek a honfoglalás korától a közelmúltig részét képezték a magyar tárgyalkotó kultúrának. üzemlátogatás
Folyamatosan   Iskola udvara Íjászat bemutató, honfoglalás-kori viseletben, kipróbálási lehetőséggel A hagyományos, honfoglalás kori visszacsapó íj ma már hungarikumnak számit. Használatához nagy gyakorlatra és összpontosításra van szükség. Diákjaink segítségével az érdeklődők kipróbálhatják ezt az ősi harci eszközt, és versenyre is nyílik lehetőségük. interaktív
20:00 Színtér Néptánc tanulás, táncház A Szakmák Éjszakáját közös néptánc tanulással egybekötött táncházzal zárjuk. A táncházat vezeti Zombori Judit és Győri Balázs az iskola tanárai-, néptáncosok, kísér Jeremiás Ádám, Szilágyi Bálint, Rácz Máté és vendégeik.  
KAPCSOLÓDÓ PROGRAM 14 ÓRÁTÓL AZ ISKOLA UDVARÁN ezt követően folyamatosan látható Nemezsátor építése és berendezése. Az iskola saját nemezsátrát építjük fel az iskola udvarán. Az iskola nemezsátrát építjük fel jó idő esetén, az iskola udvarán. Honfoglalás-kori alkotóelemekből, nemeztakarókkal borítva, nemezszőnyegekkel bélelve, szövött takarókkal, tarisznyákkal díszítve, korabeli használati tárgyak rekonstrukcióival ellátva. A nemezsátorról néprajzos kollégák tartanak ismertetőt.    

Jelmagyarázat: bemutató, interaktív tevékenység, szakmai tevékenység