Élő Népművészet

Élő Népművészet

XVI. Országos Népművészeti Kiállítás 

2015.október 29.–2016. március 27.

Néprajzi Múzeum

Vágólap01

  „A népművészetet, a néphagyományt ápolnunk kell… – szokásunk mondani. Mit is jelent ez? Így javítanám: nem ápolni kell, hanem meg kell tanulni, majd az ápol minket. A XVI. Országos Népművészeti Kiállításon bemutatott alkotások mögött bizony sok-sok tanulás és munka van, ami nélkül ez nem jöhetett volna létre. A népművészetet, néphagyományt nem lehet megörökölni, mint a hajunk színét vagy arcvonásainkat, azt bizony tanulnunk kell, minél korábban elkezdve… A népművészeti hagyománnyal hétköznapi, használati tárgyainkat megszépítve, a szeretet és teremtés örömével kell szolgálnunk az Életet, ez személyes és közösségi boldogságunk záloga. Csak önmagát és hasznát kereső, elmagánosodott emberekből álló társadalmunk ezt és ehhez hasonló, szépet teremtő alkotással győzheti le betegítő önszeretetét. A századok alatt kiformálódott népművészeti hagyomány ápolhat minket is…”Andrásfalvy Bertalan    

Vágólap04 Vágólap05

A XVI. Országos Népművészeti Kiállítás pályázati felhívására népművészeti egyesületek, alkotócsoportok, népi kézműves egyéni alkotók, népművészet mesterei, ifjú mesterei, népi iparművészek pályáztak. A kiállításra meghívást kaptak az idei országos pályázatok legjelesebbjei, valamint a legkiválóbb műhelyek, iskolák is, melyek szakmai kisugárzása az egész országra példaadóan kihat. A kiállítást ötévente rendezik meg, és az elmúlt évek legmívesebb kézműves alkotásait mutatják be, amelyek motívum- és formavilágát az alkotók a magyar népművészetből merítették és a 21. század embere számára készültek.

A zsűri javaslatára a hímzés, viselet, csipke, szőttes, nemez, bőr, fa, szaru-csont, hangszer, fazekasság, vas-fém, szalma, csuhé, gyékény, vessző, játék, ékszer, hímes tojás, mézeskalács kategóriában mintegy 450 kézműves alkotó és alkotó közösségek közel 1700 alkotását válogatták be a kiállításra.

Vágólap06 Vágólap07 Vágólap08

 

 

A kiállítás megtekinthető: hétfő kivételével minden nap 10 – 18 óráig

A pályázatot a Hagyományok Háza, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége írta ki. A kiállítás rendezője a Hagyományok Háza.

A kiállítás rendezői: Beszprémy Katalin és Csupor István kurátorok, Ament Éva, Borbényi Éva, Csuporné Angyal Zsuzsa, Fülöp Hajnalka, Dr. Illés Károlyné, Pintér Piroska, Szabó Zoltán, TÓThALL FA Bt.

 Támogatók: Emberi Erőforrások Minisztériuma, TÁMOP-3.2.15-15

Vágólap09 Vágólap10

 

 

 

 Megnyitó: 2015. október 29. 11:00, Néprajzi Múzeum (Budapest V., Kossuth tér 12.)