SZAKMÁK ÉJSZAKÁJA

Szakmák éjszakája 2017

Köszöntöm e honlap olvasóit a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Nádudvari Népi Kézműves Szakközépiskolája és Kollégiuma közössége nevében, a Szakmák Éjszakáját bemutató oldalon! Nádudvarra invitálom Önöket, fiatalokat és örök fiatalokat – korhatár nélkül – egy olyan településre, mely leginkább népművészetéről és mezőgazdaságáról híres. Hagyományainkat a negyedszázada működő kézműves szakiskolánk őrzi és adja át fiataljainknak.

A Szakmák Éjszakáján iskolánk közösségi terében mutatkoznak be az itt tanulható tradicionális mesterségek. Nemezkészítőink ékszereket készítenek, szőnyegszövőink a fonás, a körmön-fonás és a kötélverés rejtelmeibe kalauzolnak. Népi bőrműveseinktől a bőr kötéseit, fűzéseit, faműveseinktől az ékfaragást, míg fazekasainktól a marokedények, gyöngyök, sípok készítését tanulhatják meg a rendezvény résztvevői. Programjainkat tradicionális íjak és íjászok bemutatói egészítik ki. Népi ügyességi játékokkal (csülközéssel, kanászossal) várjuk az általános- és középiskolás tanulókat. Közösen kenyérlángost sütünk a Kerege Egyesület közreműködésével, és megkóstoljuk a Nádudvari Élelmiszeripari Kft. termékeit. Az est folyamán szakmáinkkal kapcsolatos ismeretterjesztő előadásokat hallgathatnak az érdeklődők - a magyar népi kézművesek értékesítési szokásairól, majd a közép-ázsiai nemezhagyományokról. A jurtában a honfoglalók életmódját, viseletét mutatjuk be, hallhatnak a honfoglaláskori agyagművességről, valamint a pásztorművészet bőrművességéről.

A Szín-térben tárlatvezetést tartunk sikeres diákjaink munkáiból, az általuk készített tárgyakon keresztül mutatjuk be a népi kézműves szakmák oktatásának fontosságát, színvonalát, valamint a hagyományos tárgykultúra megjelenési formáit a XXI. században.

25 éve működik a Nádudvari Népi Kézműves Iskola, jubileumi fotókiállással készülünk erre az alkalomra. A Szakmák Éjszakáját közös néptánc tanulással egybekötött táncházzal zárjuk.

Az elmúlt év Szakmák Éjszakája rendezvényünkön készült képeket a nadudvariszakiskola.hu oldalon ajánlom megtekintésre.

Az eseményekről folyamatosan fotókat, az előadásokról videó felvételeket készítünk, amelyeket kivetítőn láthatnak az érdeklődők. Mindezt a számítógép-szerelő, karbantartó szakmacsoportunk diákjai közreműködésével valósítjuk meg.

Ha a természetes anyagokkal való kézműves munkához a látogató kedvet kap a látottak, hallottak alapján, maga is kipróbálhatja azt, saját alkotását ajándékba adjuk!

Mi azt mutatjuk meg a hozzánk látogatóknak a SZAKMÁK ÉJSZAKÁJÁN, hogy hol és hogyan tanulható mindez ma Magyarországon iskolarendszerben, az állam által támogatott formában.

Az Európai Művészet és Kézművesség Napjai üzenete 2017-ben: „A kézművesség összekovácsol!” – legyen ez a mi hívó mondatunk is április 21-re.

Szeretettel várunk minden fiatalt, örök fiatalt, kikapcsolódni vágyó érdeklődőt!

Dr. Takácsné Baranyai Etelka tagintézmény-vezető