Tegnap a Gyimesben jártam

A Hagyományos Mesterségek Oktatásáért Alapítvány a Kerege Örökségőrző és Kézműves Egyesülettel együttműködve, a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával szakmai tanulmány- és gyűjtőutat szerveztünk a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium diákjai részére.

Útközben hosszabban rácsodalkoztunk az égei és a székelydályai templomok csodálatos festett mennyezetkazettáira. Csernátonban, a Haszmann Pál Múzeumban tölthettünk két napot, a múzeum gazdag néprajzi gyűjteménye bőven adott lehetőséget a szakmai ismeretek bővítésére és a gyűjtőmunkára. Ahogy a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum is. Megismerkedtünk a Guzsalyas Alapítvány hagyományápoló és –közvetítő munkájával, megnézhettük kézműves műhelyeik működését. Következő lehetőségeink a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumban és a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban adódtak néprajzi ismereteink bővítésére és a gyűjtőmunkára.

Csobotfalván a hagyományőrző Antal családnál ismerkedhettünk a csíki székelyek szokásrendjével, hagyományos gazdálkodásával, majd Csíkborzsován Kovács-Túri Emese és Kovács Imre nemezműhelyében tettünk látogatást.

A gyimesbükki közösség is szeretettel fogadta a csapatot, Tankó Előd vezetésével megismerkedhettünk a helyi hagyományos ritmushangszer, a gardon készítésével és használatával, majd helyi asszonyok mutatták be a gyimesi bunda és a szövött bernyéc készítését. Különleges élmény volt az Ezeréves határ meglátogatása és a Borospataki Skanzen épületei közötti bolyongás. A gyimesi fiatalok hagyományos viseletükben közös ének- és tánctanítást tartottak, majd együtt táncoltak a Kárpát-medence minden részéből ideérkezett diákokkal.

Hazafelé még egy rövid megállónk volt Korondon, a fazekasok valahavolt fővárosában.  

A szakmai úton gyűjtött motívumok, formai és technikai megoldások felhasználásával a nádudvari diákok új tágyakat terveznek, és készítnek, az elkészült alkotások pedig megtekinthetők lesznek alapítványunk és az iskola honlapján is.

A beszámoló megtekintéséhez kattints a képre:

Kiadvány a kirándulásról