X. Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat Fazekas kategória

X. Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat
Fazekas anyagának zsűrizéséről

Alapvetően a pályázat a vár mennyiséget hozta. Bár a 11-15 évesek kategóriájában keveselltük a résztvevők számát. Az idősebbek kategóriájában a részvétel már megfelelő volt, és különösen örömteli, hogy a pályázók nagyjából lefedik az ország egész területét. A pályázati munkáknál bár nem látok közvetlen kapcsolódást a zsűrizés rendszerének megújításával, de sok újító jellegű munka érkezett. A pályázat színvonala megfelelő és különösen a díjazottaknál dicséretesen magas színvonalú volt.

Gyermek egy éni 10-15 év kategóriája:

Mindössze 5 pályázó jelentkezett. Munkájuk alapján a zsűri úgy döntött, hogy az I. díjat nem adja ki.

1. Vékony Fruzsina

Igényes munkákkal pályázott. Szépen megfogalmazott kompozíciókkal. Az áttörtések azonban néha gyengítették az edények statikáját. Az igényesen kivitelezett munkáknál érdemes lenne végiggondolni, hogy a mintákat nem feltétlenül szükséges az edények széléig kivinni. Ezzel együtt munkái kellemes színfoltot jelentenek a pályázók között. Ezt a vonalat érdemes lenne folytatnia.

1. Berke Orsolya

Alapjaiban szép formájú tárgyakat adott be, amelyek nagyobb igényességgel kivitelezve sokkal meggyőzőbbek lettek volna. A díszítés nem elég pontos, és az agyaglapok időnként deformálódtak. A kompozíciói kifejezetten jók és igényesek. A tárgyak a funkcióknak tökéletesen megfelelnek. Precízebb kivitelezéssel többet mondtak volna.

Közösségi 10-15 év kategória I. helyezett

5 csoportos pályázat érkezett ebben a kategóriában.

I. Helyet. A Szatmár Alapfokú Művészeti Iskolának ítéltük oda, rendkívül igényes munkájukért. Kiváló ötletek, gyönyörű áttörések jellemzik munkájuk zömét. Különösen kiemelt a tárgyak közül a szenteltvíztartó, a kanáltartó és a fésűtartó.

A II. Helyezett a hajdúszoboszlói Szabó László Alapfokú Művészeti Iskola gyerekjáték edényeket adott be, amelyek kivétel nélkül mind szépek, igényesek, és díszítésük különösen kiemelkedő.

A III. helyett a Sáránd Község Önkormányzat csoportjának munkái remek ötleteket tartalmaznak, Rendkívül gazdag maga az anyag, sokféle és jól, igényesen kidolgozottak. A lapokból összeállított munkák éppúgy jelen vannak az anyagban, mint a korongolt munkák. Ki – ki a maga tehetsége szerint választott közülük munkát. Az anyag rendkívül meggyőző.

Egyéni 16-25 éves kategória

Ennek a kategóriában 12 pályázó jelentkezett

Az I. díjat Marczi Zsombornak ítéltük oda, akinek Nádudvari fekete edényei egyszerűen hibátlanok. Mind formái, mind díszítményei gyönyörűen követik a nádudvari hagyományokat, és kivitelezése is elsőrangú.

A II. Baran Péter, áttört munkákkal jelentkezett. A tálak esetében a díszítmények is jól elrendezettek és kivitelezettek. A kulacsoknál egyetlen kifogásunk lehet, hogy túl laposak. Ugyanakkor a díszítmények kifogástalanul szerkesztettek

A III. Gami Norbert ugyan egyetlen pályamunkát adott be, kancsója azonban rendkívül szép formájú, igényes a díszítmény hibátlanul elhelyezett és kivitelében is kifogástalan.

Közösségi 16-25 éves kategória

Ebben a kategóriában 6 pályamunka érkezett be.

Ezek közül a zsűri a legjobbnak a Marcalvárosi Általános Iskola, AMI, Szakképző Iskola Kovács Margit Iparművészeti Szakközépiskolája és Szakiskoláját ítélte, amelynél a pályázók egyike gyönyörű formájú edényeket adott be, díszítményei is kifogástalanok, rendkívül igényes részletekkel. A csoport másik tagja a hagyományoknak tökéletesen megfelelő korrekt munkákkal jelentkezett.

A II. helyre a Vay Miklós Református Szakképző Iskolát tettük, amelynél a pályázók elsősorban a sárospataki hagyományokat éltető készletekkel emelkedtek ki ezek közül is a szilke és a bögrék különösen szépek voltak mind díszítésben, mind formában. Ugyancsak kiemelkedő edények közé sorolható a csalikorsó, amelynek formája is és áttört díszítése is kifogástalan

III. a Nádudvari Népi Kézműves Szakiskola és Kollégium pályázati anyaga szintén meggyőző és egységes volt. A tálkészlet és a köcsög, valamint a kisedények kifogástalanok. A többi tárgy is megfelelt az elvártaknak.

A beérkezett pályamunkák egyértelműen mutatják, hogy az egyes iskolákba, a szakkörökben komoly munka folyik és az oktatók érezhetően alaposan, odafigyelnek tanítványaikra. Ez mindenképpen örvendetes, még akkor is, ha ezek a tanácsok nem mindig jelentkeznek a pályamunkák kivitelében.

A kiállított anyagon lehet érezni, hogy melyik csoportok látogattak többet működő műhelyeket, kiállításokat,múzeumokat, vagy olvastak szakkönyveket.